EXKURZIA do Budatína

BudatinNie to, čo mám, ale to, čo viem, je mojím bohatstvom.

Thomas Carlyle

Dňa 21. októbra 2015 (streda) sa šiestaci z našej školy spolu s ich učiteľkami - pani Trulíkovou a Litvíkovou - zúčastnili exkurzie do Budatína.

Budatín je mestská časť Žiliny, kde bol v 13. storočí pri sútoku riek Váh a Kysuca postavený strážny hrad. Počas svojej existencie prešiel mnohými stavebnými úpravami. V súčasnosti v ňom sídli Považské múzeum - medzi jeho expozície patrí napr. aj Sobášny palác v Bytči. 

Cieľom našej návštevy boli výstavy "Aby biela bielou bola..." a "Exotická krása". Mohli sme vidieť, ako sa menili pracie techniky od Egypta až po súčasnosť. Určite najatraktívnejšou časťou bola prehliadka najväčších motýľov a chrobákov sveta (paradoxne smrteľne jedovatý pavúk čierna vdova nie je väčší ako náš križiak), živých exotických druhov živočíchov (vtáčkar, jašter, had, obrovské šváby...). V teráriách sme obdivovali "živé strašidielka" - listovky a pakobylky. 

Slnko na chvíľu vykuklo spoza mrakov a spríjemnilo nám prechádzku po zámockom parku. Našli sme vŕby, buky, lipy, javory, brečtany, ktoré sme si pamätali ešte z piatackej biológie. Nie to, čo máme, ale to, čo vieme, je naším bohatstvom. Tento deň sme získali nové poklady. fotogaléria