Hvezdáreň nás očarila

hvezdaren

Dňa 16. 4. 2015 pre žiakov 8. a 9. ročníka zorganizovala p. učiteľka fyziky exkurziu do Planetária v Žiari n. Hronom. Návšteva Planetária nám pomohla nazrieť do tajomného, krásneho a nepoznaného sveta. Priblížila nám nekonečnosť vesmíru a postavenie našej Zeme v ňom. Keď po vstupe do hviezdnej sály sa nad našimi hlavami rozsvietilo nespočetné množstvo hviezd, uvedomili sme si, akou maličkosťou je naša Zem v obrovskom neprebádanom priestore... (ak chceš čítať ďalej, rozklikni článok)

Oboznámili sme sa so súhvezdiami severnej oblohy, ktoré sa nazývajú cirkumpolárne, pretože na oblohe nikdy nezapadajú - napr. Veľká medvedica, Malá medvedica, ktorých súčasťou je Veľký a Malý voz a jeho najjasnejšia hviezda Polárka, ktorá svieti rovno nad severným zemepisným pólom. Zaujal nás aj film o Slnečnej sústave a jej planétach, kométach a rôznych menších telesách, ktoré sú jej súčasťou. Záver exkurzie patril pozorovaniu Slnka v otočnej kupole pomocou dvoch špeciálnych ďalekohľadov. Pozorovali sme slnečné škvrny - miesta na Slnku s asi o 1 500 až 2000 stupňov nižšou teplotou, ako povrch Slnka, kde teplota dosahuje približne 6 000 stupňov. Celkom na záver nás na terase zaujali rôzne slnečné hodiny a prístroj na meranie dĺžky slnečného svitu.

A ešte predsa jedna zaujímavosť. Cestou do Planetária sme prechádzali srdcom Európy - jej geografickým stredom, ktorý leží neďaleko Kremnických Baní.

Ďakujeme za krásny a nezabudnuteľný zážitok.

Žiaci 8. A