Spoznávali sme nekonečný vesmír

20160401 115519Exkurzia v Planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, ktorej sa zúčastnili 1. apríla 2016 žiaci 8. ročníka, bola úžasnou príležitosťou na uvedomenie si postavenia Zeme vo vesmíre.Naša Zem je súčasťou veľkého a neprebádaného vesmíru. Pri pozorovaní krásnej nebeskej oblohy nad našimi hlavami vo hviezdnej sále planetária sme sa na chvíľu zamysleli, kde je naše miesto v nekonečnom vesmíre. Aká malá je naša planéta v Slnečnej sústave, ešte menšia v Galaxii zvanej Mliečna cesta a úplne zanedbateľná v nekonečnom vesmíre.
Dozvedeli sme sa o vnútorných a vonkajších planétach Slnečnej sústavy, ich zložení, pohybe po nebeskej dráhe, o jedinej hviezde našej sústavy - Slnku, ktoré je asi v polovici svojho života. Dozvedeli sme sa, čo sa s ním stane, približne za 5-6 miliárd rokov, keď sa "minie" všetok vodík a Slnko vyhasne.
Oboznámili sme sa s hvezdárskymi šošovkovými i zrkadlovými ďalekohľadmi, ktoré pomáhajú odkrývať tajomstvá vesmíru. Pri prehliadke kupole s tromi ďalekohľadmi sme chceli pozorovať slnečné škvrny, no bohužiaľ mraky zastreli Slnko a tak pozorovanie sa mohlo uskutočniť len pomocou projekcie z vesmírnej sondy.
Exkurzia v nás zanecháva veľa otázok, na ktoré exaktné vedy momentálne nedokážu odpovedať. Možno v budúcnosti sa vďaka zdokonaľujúcej technike a možno aj zanietenosti niektorých našich žiakov podarí odpovedať na niektoré z nich. FOTO